|  | 

Inne

Katalog w ujęciu informatycznym

img-responsive

Katalog to pojęcie, które może być rozumiane na różne sposoby. Może być na przykład katalog mody. Dla osób obsługujących na co dzień komputery istotny jest katalog komputerowy, który ułatwia organizację przestrzeni na dysku. Dzięki różnym katalogom łatwiej można coś na komputerze znaleźć. Tworzenie nowych katalogów nie jest bardzo skomplikowane. Jest to jedna z pierwszych czynności, jakie są nauczane na podstawowym kursie informatycznym.

Katalog komputerowy – do czego służy?

Katalog – takie pojęcie można znaleźć w każdym podstawowym słowniku informatycznym. Katalog informatyka to taka wydzielona przestrzeń, w której przechowywane są pliki. Mogą to być zdjęcia, pliki tekstowe, pliki graficzne, czy pliki każdego innego rodzaju. Istotne jest to, że katalog musi być fizycznie zapisany w przestrzeni dyskowej. Jeżeli istnieje on wyłącznie wirtualnie, to wówczas nie jest katalogiem, a folderem. Mimo, że pojęcia te są do siebie bardzo zbliżone, to jednak występuje pomiędzy nimi konkretna różnica.

Co to jest katalog?

Katalogiem w ujęciu informatycznym można nazwać każdą logiczną strukturę organizacyjną, w której przechowywane są dane. W ramach jednego katalogu można spotkać zbiór pojedynczych plików lub też podrzędne katalogi. Ułatwiają organizację danych, jeżeli pliki są pogrupowane w odpowiednie katalogi, to znacznie łatwiej jest nimi zarządzać i ma się względną pewność, że żadne dane nie zostaną przypadkowo zagubione i gdy tylko zajdzie taka potrzeba, to będzie można je z łatwością odnaleźć.

 

katalog-w-ujeciu-informatycznym

ABOUT THE AUTHOR