Press ESC to close

Jak przyspieszyć przeglądarkę stron www? Chrome, Firefox, Opera, Safari – co zrobić, aby szybciej działały?

Korzystając z internetu, nie ma nic bardziej frustrującego niż wolna przeglądarka, która skutecznie uniemożliwia nam płynne działanie. Istnieje jednak kilka skutecznych trików, które pozwalają na rozwiązanie tego problemu. Czasem naprawdę nie trzeba wiele… Jednak jak można to zrobić? Jak przyspieszyć działanie przeglądarek Chrome, Firefox, Opera i Safari?

Jak przyspieszyć przeglądarki internetowe?

Szybkość działania przeglądarek internetowych będzie zależna od wielu różnych czynników, także od tego, w jaki sposób ją wykorzystujemy. Zazwyczaj najprostszym sposobem na właściwe ich funkcjonowanie jest pilnowanie aktualizacji oraz regularne czyszczenie pamięci, a konkretnie zapamiętanych przez przeglądarkę informacji o odwiedzanych stronach internetowych. Często zwraca się też uwagę na to, jaka jest strona startowa i zazwyczaj poleca się, by ustawiać ją jako pustą. Jednak to nie wszystko, a każda przeglądarka może mieć dodatkowo własne funkcje wspomagające działanie.

Jak przyspieszyć przeglądarkę Chrome?

W większości przypadków wystarczy pamiętać o tym, co zostało wymienione już wyżej. Korzystając jednak z ustawień, możliwe jest ręczne określenie działania programu. Jak przyspieszyć Google Chrome przeczytasz w poradniku (inwazjapc.pl), gdzie można dowiedzieć się między innymi tego, jak zainstalowane pluginy i aplikacje wpływają na działanie przeglądarki. Warto też wyłączyć opcję aktywności w tle, która obciąża cały system i zużycie pamięci RAM. Opcja ta dostępna jest w ustawieniach przeglądarki w kategorii system. Można też rozważyć włączenie protokołu QUIC, który z założenia ma pomagać w szybszej komunikacji między przeglądarką a serwerami. Pomóc może także włączenie prostej pamięci HTTP (Simple Cache for HTTP), dzięki czemu dane przechowywane przez program są w uproszczonej formie i zajmują mniej pamięci.

Jak przyspieszyć przeglądarkę Firefox?

Chcąc przyspieszyć działanie przeglądarki Firefox, najlepiej zdecydować się na ustalenie limitu liczby procesów treści, im jest ich więcej, tym bardziej wydajna będzie przeglądarka. Pomocne jest także włączenie opcji ochrony przed śledzeniem, która nie tylko nie pozwala na zdobywanie informacji o nas, ale i przyspiesza ładowanie stron. Znaleźć ją można w zakładce Prywatność i Bezpieczeństwo w ustawieniach programu. Podobnie może pomóc blokowanie dostępu do przeglądarki usługom ułatwień dostępu, które pomagają osobom niepełnosprawnym. Jeżeli nie jest nam to potrzebne, warto ją wyłączyć. Można też skorzystać z konfiguracji zaawansowanych (wpisując w pasek przeglądarki „about:cofing”), jednak trzeba mieć na uwadze, że wszelkie poczynione zmiany dokonywane są na własną odpowiedzialność.

Jak przyspieszyć Operę?

Sposobów na przyspieszenie Opery jest kilka. Zalicza się do tego włączenie Trybu Turbo, dostępnego w ustawieniach (przyspiesza działanie i zmniejsza zużycie transferu). Tak jak w Firefoksie, można skorzystać także z opcji zaawansowanych, przez wpisanie w pasek przeglądarki „opera:flags”. Wyświetli nam się lista różnych możliwości, ale trzeba pamiętać, że są one w fazie testów. Warto tutaj także skorzystać z prostej pamięci HTTP do przyspieszenia działania, przez zapis danych w uproszczonej formie. I w Operze możliwe jest także zwiększenie liczby wątków wyświetlanych grafiką, dzięki czemu strony z obrazami ładują się szybciej, a także przechowywanie informacji w fontach i ładowanie ramek w czasie rzeczywistym (dostępne także w Firefox).

Jak przyspieszyć działanie przeglądarki Safari?

W przypadku przeglądarek Safari od Apple sposobów na przyspieszenie jest kilka. Przede wszystkim warto zastanowić się nad wyłączeniem rozszerzeń, a także wtyczek i dodatków. Najlepiej robić to poprzez próby, by sprawdzić, które opcje rzeczywiście zwalniają ładowanie stron. Tutaj trzeba jednak działać nie tyle w ustawieniach przeglądarki (poza rozszerzeniami), co w bibliotece, która zapisana jest na dysku twardym systemu komputerowego.

kategoria: biznes