Wielu z nas nie zagłębia się zbytnio w dziedzinę jaką jest drukarstwo. Większości wystarczy tyle, że może sobie kupić drukarkę, lub w razie potrzeby iść do ksero i tam zostanie mu wydrukowany odpowiedni plik za najczęściej niezbyt dużą opłatę. Druk to jednak bardzo szerokie pojęcie, nawet w biznesie. Gospodarka wyróżnia bowiem cały przemysł drukarski na który składają się mniejsze dziedziny, na przykład poligrafia.
Co to jest poligrafia? Wyjaśniamy.
Poligrafia
To dziedzina techniczna, związana bardzo mocno z wytwarzaniem wszelkich druków. Jest to szczególna dziedzina produkcji wszelkich wydruków, gdyż obejmuje opracowanie wzorów druków i całej oprawy wizualnej tekstów, które mają zostać opublikowane na przykład w gazetach, książkach, pracach naukowych i na stronach internetowych – od niedawna.
Dwa podstawowe zadanie poligrafii
Poligraf ma więc dwa podstawowe zadanie. Po pierwsze ma przygotować druk do publikacji – wszelkie łamanie tekstu, sprawdzenie, czy obrazki będą dobrze wyglądać na wydruku, jak najlepiej je wydrukować, jakie materiały użyć, aby wszystko dobrze wyglądało.
Po drugie ma oprawić druk, czyli przeprowadzić wszelkie prace introligatorskie, jak na przykład oprawienie pracy w okładkę.
Co do tego potrzeba?
Poligraf zanim będzie mógł przystąpić do swojego zawodu musi przejść dość długą drogę. Po pierwsze musi opanować programy graficzne koniecznie do obróbki zdjęć, składania tekstu i poprawy wizualnego odbioru tekstu.
Po drugie musi nabyć odpowiednio dużą wiedzę na temat technik drukarskich, których wraz z biegiem czasu przybywa.
Po trzecie musi dobrze opanować rozróżnianie i określanie charakterystyki danego środka i materiałów za pomocą których będzie odbywał się proces drukowania. Ma on bowiem kluczowe znaczenie, na to jak wizualnie będzie się prezentował druk. Za to właśnie odpowiada poligraf.
Czy warto zastanawiać się nad poligrafią?
Mimo iż wydaje się, że druk schodzi na dalszy plan na skutek rozpowszechnionej cyfryzacji i digitalizacji, wcale tak nie jest. Druk rozwija się bardzo dynamicznie. Powstają nowe techniki drukowania, nowe metody. Drukujemy już w 3D, wykonujemy nadruki na koszulkach, podkładkach, materiałach sztucznych. To wszystko mimo rozwoju technologii dalej pozostaje drukiem i dalej potrzebuje poligrafa, który zwróci uwagę na prezencję danego tekstu, koszulki, czy innego produktu, albo strony.
Najnowsze komentarze