Press ESC to close

Sposób na lepszą pamięć

Żyjemy w pośpiechu, dużo pracujemy a jednocześnie często zaniedbujemy nasz rozwój umysłowy. Szare komórki zaś wymagają pobudzenia i aktywizacji, dzięki czemu będą w stanie pracować lepiej i wydajniej. W konsekwencji będziemy cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym, lepszą pamięcią, zdolnością koncentracji oraz rozwiniętą umiejętnością logicznego myślenia. Dzięki temu do późnych lat życia pozostaniemy w pełni władz umysłowych. Nie bez przyczyny mówi się, że osoby rozwiązujące krzyżówki będą miały na starość dobrą pamięć oraz mniejsze ryzyko demencji lub rozwoju choroby Alzheimera. Istnieją sposoby na prosty i skuteczny trening pamięci. Co ważne, jest to również możliwość rozrywki w wolnej chwili, sposób na nudę czy świetne hobby. Mowa oczywiście o zagadkach i łamigłówkach matematycznych takich jak na przykład sudoku. Ten artykuł to krótki sudoku poradnik na temat tej łamigłówki.

Jak rozwiązywać sudoku

Sudoku zdobyło ogromną popularność za sprawą prostych i klarownych zasad. Wielką zaletą tej łamigłówki jest to, że nie musimy wykonywać żadnych obliczeń a przecież matematyka to zmora wielu uczniów i studentów. Tutaj nie mamy do czynienia ze skomplikowanymi działaniami takimi jak wzory skróconego mnożenia. Po prostu bawimy się cyferkami, umiejętnie je wpisując. Istnieją różne warianty i metody rozwiązywania sudoku a także różne plansze. W skrócie zatem: na czym polega sudoku?
Łamigłówka to inaczej kwadrat o wymiarach 9 na 9. Ów kwadrat składa się z dziewięciu mniejszych a każdy z nich z dziewięciu małych pól. Niektóre cyfry są już wpisane do planszy. Zadaniem gracza jest wpisanie pozostałych cyfr od 1 do 9 w taki sposób aby w każdym wierszu, kolumnie i każdym z mniejszych kwadratów wystąpiły one tylko raz. Cyfry nie mogą się zatem powtarzać. I to wszystkie zasady owej łamigłówki. Brzmi banalnie, należy jednak pamiętać, że plansze występują w różnych wariantach: od tych prostych po zdecydowanie bardziej skomplikowane. Rozwiązywanie sudoku wymaga cierpliwości oraz zdolności logicznego myślenia.

Metody rozwiązywania

Na koniec naszego sudoku poradnik przedstawimy jeszcze dwie metody czy też strategie rozwiązywania sudoku.
W pierwszej strategii szukamy miejsc, gdzie w obrębie małego kwadratu (3×3) powinna się znaleźć dana cyfra. Robimy to na zasadzie eliminacji wierszy i kolumn, gdzie ta cyfra znajduje się w innych kwadratach.
Druga metoda polega na dopełnianiu wiersza, kolumny lub całego mniejszego kwadratu cyframi od 1 do 9.